11 – 14.09.2014 Pielgrzymka do Wadowic, Łagiewnik, Kalwarii Pacławskiej
-
Rozpoczęcie:11/09/2014, 00:00
W dniach od 11 do 14 września grupa parafian, wraz z ks. proboszczem, uczestniczyła w pielgrzymce do Kalwarii Pacławskiej, odwiedzając m.in. Wadowice, Łagiewniki, Leżajsk, Łańcut, Przemyśl, zatrzymując się w miejscach kultu, a także podziwiając bogactwo kulturowe południowo – wschodniej Polski.
Pielgrzymka szlakiem Maryi
Są zakątki naszej ojczyzny, które odwiedzamy rzadko, nie spodziewając się, jak wielkie bogactwo kultury w sobie kryją. Warto jednak zdobyć się na wysiłek podróży w najodleglejsze miejsca Polski, by przekonać się, że zaowocuje ona wieloma pięknymi przeżyciami i pozwoli wrócić bogatszym duchowo.
W niewielkiej grupie pielgrzymów, wraz z ks. proboszczem, wyruszyliśmy w te odległe miejsca południowo-wschodniej Polski, by pokłonić się Matce Bożej czczonej w kościołach, bazylikach, katedrach i małych, przydrożnych kapliczkach, by dotrzeć do końcowego etapu naszej pielgrzymki – Kalwarii Pacławskiej.
Zanim jednak dotarliśmy na wschodnią granicę, zatrzymaliśmy się w Wadowicach, zwiedzając otwarte w tym roku nowoczesne muzeum w domu rodzinnym św. Jana Pawła II. Miejsce to zrobiło na nas ogromne wrażenie; ekspozycja przygotowana przy użyciu najnowocześniejszych technologii multimedialnych dostarcza zwiedzającym wielu wzruszeń i przeżyć duchowych ukazując, że wszystkie etapy życia Karola Wojtyły były dążeniem do świętości.
Po Mszy św. w Bazylice Ofiarowania NMP (gdzie został ochrzczony Karol Wojtyła) udaliśmy się do Łagiewnik, by spędzić choć kilka chwil na cichej modlitwie przed obrazem Jezusa Miłosiernego i ucałować relikwie św. Faustyny. Przebywając w Łagiewnikach nie mogliśmy pominąć będącego w trakcie budowy Centrum Jana Pawła II, ogromnego obiektu, który oprócz Kościoła ze wspaniałymi mozaikami i kaplicami poświęconymi Matce Bożej i postaciom świętych, a także sanktuarium Jana Pawła II z jego relikwiami, ma być miejscem, gdzie rozwijać się będzie myśl i dziedzictwo papieża Polaka.
Kolejnym etapem naszej podróży był Łańcut wraz z pięknym zespołem pałacowo – parkowym, po którym spacerowaliśmy przy wspaniałej, wrześniowej pogodzie, podziwiając dawną rezydencję rodu Potockich, zachowaną do dziś w bardzo dobrym stanie.
Z Łańcuta szlak pielgrzymki poprowadził nas do Leżajska, do Bazyliki Zwiastowania NMP, której historia sięga XVI w. Świątynia zrobiła na nas ogromne wrażenie; podziwialiśmy niezwykłe bogactwo wnętrz barokowych, ze wspaniałymi, słynnymi organami, których mieliśmy przyjemność słuchać uczestnicząc we Mszy św. przed cudownym obrazem MB Pocieszenia.
Z Leżajska udaliśmy się do Jarosławia – miasta, które nosi ślady współistnienia tu niegdyś trzech kultur: polskiej, ruskiej i żydowskiej. To niewielkie miasto przyciąga urokliwym położeniem w dolinie Sanu i na wzgórzach, skąd rozpościera się piękny widok na dolną część miasta.
Kolejny dzień naszego pielgrzymowania rozpoczęliśmy zwiedzając zamek w Krasiczynie, dawną rezydencję Krasickich i Sapiehów, gdzie wychowywał się kard. Adam Sapieha, arcybiskup metropolita krakowski, który wyświęcił Karola Wojtyłę na księdza. Korzystaliśmy z uroków wrześniowego letniego dnia spacerując po zamkowym parku chroniąc się przed słońcem w cieniu zabytkowych drzew, liczących po kilkaset lat.
Na trasie naszej pielgrzymki był też Przemyśl – pięknie położone na wzgórzach miasto z licznymi kościołami, które wiele mówią o jego dawnej świetności i znaczeniu. Podczas spaceru po uliczkach zatrzymaliśmy się na wspaniale odrestaurowanym przemyskim dworcu kolejowym, a także w kilku świątyniach, uczestnicząc we Mszy św. w katedrze z cudowną alabastrową figurą MB Jackowej, bogatymi wnętrzami łączącymi wiele stylów.
Naszą pielgrzymkę zakończyliśmy docierając do leżącej na granicy z Ukrainą Kalwarii Pacławskiej – miejsca pielgrzymek tysięcy wiernych. Wiedzieni przez Bożą Opatrzność szlakiem miejsc kultu Maryi trafiliśmy przed obraz Matki Bożej Kamienieckiej (Słuchającej) akurat w dniu odpustu, w święto Podwyższenia Krzyża. Ofiarowując Maryi wszystkie nasze sprawy podczas sprawowanej przez ks. proboszcza Eucharystii, ruszyliśmy w powrotną drogę pełni przeżyć, które umacniają naszą wiarę, dodają sił i pozwalają z nowym duchem wrócić do codziennych obowiązków.
Pod pomnikiem św. Jana Pawła II w Wadowicach
Msza św. w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach
W Centrum Jana Pawła II w Krakowie
Przed zamkiem w Łańcucie
W Jarosławiu
Na dziedzińcu zamku w Krasiczynie
Przemyśl w porannej mgle
Na dworcu kolejowym w Przemyślu
Zamek w Krasiczynie
W parku w Krasiczynie
W Kalwarii Pacławskiej – pod obrazem MB Kamienieckiej